Asistivní technologie

V poslední době se často setkáváme s tím, že jsou pobytové sociální služby (domovy pro seniory) stále více přeplněné a osoby, které potřebují pomoc druhé osoby, nebo jsou na ni dokonce závislé, nemají možnost je využít. Právě proto nabízíme možnost poskytnutí technologií, které by mohly napomoci tomu, aby se takový člověk mohl ve svém bytě cítit v bezpečí i v době, kdy u něho není přítomna pečující osoba.

Aby byla práce pečovatelské služby co nejintenzivnější a nejkvalitnější, rozhodla se Charita Litoměřice díky finanční podpoře Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové pořídit technologie, které nabízí inovativní podpůrnou službu pro seniory a osoby, jež jsou v potenciálním ohrožení. Představujeme Vám tak pilotní projekt, díky kterému se mohli senioři a další osoby cítit ve své domácnosti, ale i mimo ni, bezpečně i v době, kdy u nich není přítomna pečující osoba. Pořízení asistivní technologie mohu pomoci osobám závislým na pomoci druhých zvládnout pobyt v domácnosti bez permanentní přítomnosti pečující osoby.

Smyslem pilotního projektu je ověřit účinnost přínosu takových technologií u klientů pečovatelské služby. Za tímto účelem Charita Litoměřice zdarma zapůjčila do deseti domácností sadu základních asistivních přístrojů, které by mohli lidem závislým na pomoci druhých usnadnit a prodloužit pobyt ve svých domovech a zvýšit pocit bezpečí.

Sada se skládá z následujících přístrojů:

TLAČÍTKO - SOS:  tlačítko SOS je praktické řešení pro samostatně žijící seniory. Po jeho stisknutí se pověřeným osobám odešle zpráva a díky GPS signálu a SIM kartě dokáže pomocí jednoho stlačení přivolat pomoc. Díky 3D senzoru pádu dokáže zaznamenat a podat informaci o pádu a tudíž je vhodné jeho celodenní nošení. Tlačítko je možné používat i při vstupu do sprchy, kde bývají pády nejčastější. Nabíjecí stanice zajistí jeho pravidelné dobití a kapacita vydrží až 18 dní.

Pokud se člověk dostane do stresové situace je často schopen pouze jednoduché reakce. Vyhledání další pomoci jako je hledání telefonu, výrazně komplikuje přivolání pomoci, a proto je nejrychlejší pouze jeden stisk. Včasně přivolaná pomoc může zabránit hodinám bezmoci, snížit další rizika. Po stisknutí tlačítka uživatelem, je ihned kontaktován nastavený seznam příjemců, kterými mohou být rodinný příslušníci, přátelé, sousedé, nebo i pracovníci pečovatelské služby.

TLAKOMĚR -  měřič krevního tlaku: Péče o vlastní zdraví by měla být prioritou každého člověka. Je důležité se zaměřit na zdraví životní styl, ale i na pravidelné kontroly a pak zvláště na kontrolu krevního tlaku. Vysoký krevní tlak trápí více jak polovinu lidí a přináší mnohá zdravotní rizika. Pro domácí pravidelné použití hraje velkou roli správný výběr vhodného tlakoměru. Výhodou chytrého digitálního tlakoměru je možnost použití více uživateli a také paměť, ve které zůstávají uloženy naměřené hodnoty. Dnes již existují inovativní modely, které lze využít k měření tlaku mobilním telefonem. Domácím měření je za normální hodnotu krevního tlaku považována hodnota TK < 135/85 mm Hg. Pokud se hodnota tlaku při jednom měření zvýší, většinou není nutné panikařit, ale počkat, jak se situace vyvine při dalším měření. V případě, že hodnoty neklesnou ani po delším klidovém období nebo jsou doprovázeny dušností, slabostí či bolestmi na hrudi, je vhodné co nejdříve navštívit lékaře a poradit se s ním na dalším postupně či změně léčby.                                       

PULZNÍ OXYMETR je malý, ale velice chytrý přístroj, který dokáže zachránit život. Po přiložení přístroje na prst, ukazuje okysličení krve. Přístroj funguje na principu infračervených paprsků, které prosvítí tkáň a senzor snímá jejich průchodnost. Sleduje saturaci hemoglobinu kyslíkem a vypočítá procentuální poměr. Běžná hodnota saturace u zdravého člověka se pohybuje nad 95 %, ale u seniorů může klesnout až na 93 %. Pokud oxymetr naměří 90—94% saturaci, pak doporučujeme hodnotu měřit častěji a konzultovat ji s lékařem.  U hodnot pod 90 % se jedná o kritický stav a je nutné kontaktovat záchrannou službu.

POŽÁRNÍ HLÁSIČ by měl být součástí každé domácnosti. Kouřové čidlo nedokáže zabránit vzniku požáru, ale včasným varováním může omezit škody, nebo dokonce riziko úmrtí či zranění. Nejčastějšími příčinami požáru v domácnosti jsou kouření a vaření.  Hlásič upozorní vždy, když zachytí kouř či vypukne požár, a to silnou sirénou hlasitosti 85dB. Přístroj reaguje na viditelné zplodiny (kouř), které vznikají při hoření a pomůže na případný oheň reagovat včas, než vznikne rozsáhlý požár. Přístroj se nepřipojuje do sítě, ale používá své vlastní napájení a to obyčejnou 9V baterii. Před jejím vybitím začne hlásič v pravidelných intervalech pípat. Pro ještě větší jistotu používá přístroj takzvaný tester, tlačítko, které po stisknutí otestuje funkčnost přístroje, podobně jako je tomu například u jističů do koupelen.                                                                                                                  

DETEKTOR PLYNU je určen k nepřetržitému sledování koncentrace spalitelných plynů (zemní plyn, svítiplyn, propan, butan, LPG a LNG). Měl by být proto umístěn tam, kde by mohlo docházet k úniku či dokonce hromadění nežádoucích plynů. Nebezpečí tak nastává v domácnostech, kde je nějaký plynový spotřebič – nejčastěji plynový kotel nebo plynový sporák. Často jsou tato zařízení v místech, kde tolik času netrávíte, a tak nemusíte únik plynu postřehnout. Stačí pak v místnosti například rozsvítit a neštěstí je na světě. Pro tyto situace uvítáte právě detektor zemního plynu, který je schopný únik plynu odhalit a upozornit vás na něj zvukovou signalizací.

NOČNÍ SVĚTLO S POHYBOVÝM SENZOREM – mnoho lidí potřebuje chodit v noci na toaletu. Narážet do věcí ve tmě není ideální a ostré světlo lampičky může přerušit náš spánek. Noční světlo s pohybovým senzorem se rozsvítí jemným   neoslňujícím světlem pouze ve chvíli, kdy vstaneme z postele a svíti po dobu, kterou si můžeme předem nastavit. Noční světlo je svítidlo s celou řadou specifických výhod:

  • noční světlo zpravidla produkuje jemné a nerušivé osvětlení
  • výhodou nočních světel je rovněž jejich úspornost
  • noční světlo s pohybovým čidlem je skvělým ukazatelem směru

Součástí pilotního projektu vedle zapůjčení výše uvedených přístrojů do deseti vybraných domácností i průběžné vyhodnocování, do jaké míry jsou poskytnuté technologie schopny pomáhat a zkvalitnit život osobám závislým na pomoci druhých. Výsledky pilotního projektu budou důležité pro rozhodnutí o dalším rozšiřování asistivních technologií a o jejich využívání u dalších klientů pečovatelské služby Charity Litoměřice.

Domácí zdravotní péče
11. prosince 2021 Obecné články

Domácí zdravotní péče

K našim klientům přistupujeme stejně jako ke členům své rodiny. S láskou. Aby se s námi cítili jako mezi svými blízkými. Ani zimní období nás neodradí, ikdyz jsou cesty k vám v zimních měsících kolikrát obtížné.

Farní charita Litoměřice mění název
27. července 2021 Obecné články

Farní charita Litoměřice mění název

Od 16. července mění Farní charita Litoměřice svůj název. Nově ji budete vídat pod označením
Charita Litoměřice.

Inovační řešení ve Farní charitě Litoměřice
2. července 2021 Pobytové služby pro seniory

Inovační řešení ve Farní charitě Litoměřice

Farní charita Litoměřice vstoupila do spolupráce v rámci inovačního modelu D-CARE

Smart technologie v sociálních službách - konference NEUROSMART
25. září 2020 Asistivní technologie

Smart technologie v sociálních službách - konference NEUROSMART

Organizace NEUROSMART přizvala Farní charitu Litoměřice a zástupce města Litoměřice na své druhé zasedání v Brně. Účelem nadačního fondu je podpora prevence, diagnostiky a léčby onemocnění mozku, která vedou k poruchám kognitivních funkcí až demenci, a dalších neurologických onemocnění s významným dopadem na kvalitu života pacientů a jejich blízkých.

GSM chytrý náramek - SOS hodinky – asistovaný život
28. dubna 2020 Asistivní technologie

GSM chytrý náramek - SOS hodinky – asistovaný život

Farní charita Litoměřice ve spolupráci s městem Litoměřice nabízí své služby všem, kteří potřebují mít pomoc stále na blízku. Může se jednat o vaše rodiče či prarodiče, samostatně žijícího seniora či kohokoliv jiného, kdo má nějaké zásadní zdravotní omezení. Projekt SOS hodinek a SOS tlačítek je spuštěn dne 14.05.2020, přičemž služba bude v provozu 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Bezpečností systém na ochranu osob v praxi aplikuje Pečovatelská služba Farní charity Litoměřice.