Narůžovělé tváře, jemné štětinky řas a plné rtíky. Na první pohled jsou panenky Reborn k nerozeznání od opravdových novorozeňat. Na rozdíl od klasických panenek ale neslouží ke hraní, nýbrž jako terapie v Domově sv. Zdislavy Charity Litoměřice.

Obyvatelé Domova se zvláštním režimem sv.Zdislavy mezi sebou přivítali nové členy – malé miminka, o která se společně starali. Přestože jsou to ve skutečnosti pouze panenky, živým kojencům jako by z oka vypadly. Díky tomu si k nim mnozí ze zdejších seniorů vytvořili až dojemný vztah.

Péče o ně, převlékání, přebalování, vození v kočárku, chování nebo komunikace s panenkou pomáhá klientům trpícím těžkým stupněm demence třeba s procvičením pohybu, jemné motoriky a především s vyvoláním vzpomínek na vlastní minulost .

Právě vzpomínky, třeba na péči o vlastní děti, jsou důležitou součástí terapie pacientů s demencí. Vzpomínání jim jednak pomáhá udržovat paměť, jednak je vrací do dob, kdy byli zdraví a šťastní. To má pozitivní vliv na jejich náladu a rozpoložení.

A netýká se to jen našich klientek. Pečlivě a něžně se starají i pánové. Někteří pacienti s pokročilým stupněm nemoci už nekomunikují se svou rodinou, s personálem, ale s panenkou ano.

Mgr. Lydie Hrdličková

vedoucí a sociální pracovník - Charitní domov sv. Zdislava
Tel.: 731 402 430 E-mail: 7rqsVW.jZevm1~l7VX~vZdee0kvmVW7%WkvDRW7r