Domov se zvláštním režimem

Poskytujeme celoroční pobytovou službu lidem ve věku nad 50 let, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu stařecké demence a Alzheimerovy choroby a potřebují pomoc jak při péči o sebe tak i při zvládání běžných denních činností.

Kapacita zařízení je 33 lůžek, Ta jsou rozvržena do 2 třílůžkových, 10 dvoulůžkových a 7 jednolůžkových pokojů. Všechny pokoje mají společné sociální zařízení. Součástí charitního domova je jídelna, retro společenská místnost, keramická dílna další prostory pro užívání a trávení volného času seniorů. Celoročně hojně využívaným prostorem  je rozlehlá vnitřní okrasná zahrada, která je hojně využívaná prakticky po celý rok.

Být aktivní je důležité v každém věku. Naše klienty denně zapojujeme do celé řady činností, které jsou každému šité na míru. Znalost zvyků, zájmů a osobních potřeb nám pomáhá připravit skladbu činností tak, aby pro klienta byly potěšením a zpříjemněním dne. Proškolený personál při své práci využívá různých metod a způsobů přístupu a komunikace s klientem např. metodou Reborn Therapy a validace. U ležících klientů je využívána bazální stimulace.

Základními kameny aktivizačních činností jsou reminiscenční terapie, tréninky paměti, muzikoterapie. K aktivizaci slouží léčebný tělocvik, cvičení jemné a hrubé motoriky a aromaterapie. Klienti, kteří chtějí, se mohou zúčastnit mší svatých a modliteb v kapli sv. Zdislavy přímo v Domově. Na vyžádání lze zprostředkovat návštěvu duchovního.

Časté dotazy

Kdy podat žádost o umístění do domova se zvláštním režimem?

Pokud Vám právě diagnostikovali Alzheimerovu nemoc popřípadě stařeckou demenci. Je čas začít jednat. K nároku na výplatu invalidního či předčasného starobního důchodu vede dlouhá cesta – rozhodnuto není ze dne na den. Pokud jste teprve na začátku vyřizování invalidního/starobního důchodu, dále teprve nyní vyřizujete příspěvek na péči, který bude odrážet potřebu péče v pobytové sužbě. Pomůže Vám v těchto začátcích profesionální služba.

Pokud již nestačí péče rodinných příslušníků, ani kombinace péče rodiny a pečovatelské, případně i ošetřovatelské služby, lze podat žádost o poskytování služby v denním stacionáři. Pokud je klient ve fázi, že již nestačí terénní a ambulatní služby je načase žádat o umístění pobytové služby.

Článek: Kdy podat žádost o umístění do pobytové služby u osob s diagnostikovanou demencí

Jak poznám, že již nestačí ambulantní a terénní služby v péči o klienta s duševním onemocněním?

V prvé řadě to odráží výše přiznaného příspěvku na péči. Zpravidla pokud je přiznán ve třetím a vyšším stupni, je zde předpoklad potřeby celodenní či nonstop péče a pro sociální služby signál, že se jedná o osobu s vysokou mírou potřebné péče. Pobytové služby zpravidla přichází na řadu, až když nejsou účinné terénní a ambulantní služby.

Pokud si nevíte rady, oslovte nás a my přijedeme na sociální šetření, kde Vám se vším poradíme, popřípadě Vám dáme kontakty na navazující služby, abychom odlehčili Vaší péči.

Když se ubytuji v domově se zvláštním režimem, budu moci trávit čas i u své rodiny?

Ano, vždy můžete. Kdykoliv budete chtít ke své rodině, stačí oznámit sociální pracovníkům vaší nepřítomnost. Můžete u nich přespávat, či se u nich zdržovat v kratších intervalech. Služba se nastavuje na základě Vaší potřeby. Je zde ale nutná domluva s rodinným příslušníkem, v zájmu Vaší bezpečnosti. Pokud se rozhodnete být třeba přes svátky u rodiny po libovolnou dobu, vždy můžete. Vše je nutné konzultovat s pracovníky, aby vám vždy připravili léky a odhlásili stravu po dobu Vaší nepřítomnosti. 

Dokumenty ke stažení

Kontakty

Bc. Michala Šinfeltová

sociální pracovník - Charitní domov sv. Zdislava

Bc. Soňa Paterová

sociální pracovník - Charitní domov sv. Zdislava

Václava Kadlecová

vedoucí pečovatelek - CHD Zdislava