Rozšíření terénní pečovatelské služby
Název projektu: | Rozšíření terénní pečovatelské služby Charity Litoměřice |
Realizace: | od 1. 6. 20 – 30. 12. 2021 |
Žadatel: | Charita Litoměřice |
Zodpovědná osoba: | Mgr. Karolína Wankovská DiS. |
Partner projektu: | Centrum sociální pomoci Litoměřice, příspěvková organizace |
Celkové zp. náklady: | 1 821 000 Kč |
MAS České středohoří: | IROP-Rozvoj komunitních a sociálních služeb obyvatel CZ.06.4.59/0.0/0.0/16_072/0014649 |
Hlavním cílem předkládaného projektu je investicí do sociální infrastruktury vytvořit mobilní zázemí pro rozšíření poskytování kvalitní a efektivní terénní pečovatelské služby pro osoby se zdravotním postižením a osoby sociálně vyloučené nebo ohrožené sociálním vyloučením na území MAS České středohoří.
Cíle projektu bude dosaženo nákupem 2 automobilů, které rozšíří a zkvalitní stávající vozový park týmu pečovatelské služby žadatele.
- ke zkvalitnění nabídky a rozvoji sociálních služeb,
- ke zvýšení možnosti úspěchu v procesu snižování nerovností a podpory sociálního začleňování pro cílové skupiny projektu.
Primárním problémem, k jehož eliminaci má realizace projektu přispět, je snižování nerovností, podpora sociálního začleňování a ve finální části také zvyšování zaměstnanosti z řad osob, které byly sociálně vyloučené, či byly ohroženy sociálním vyloučením, a to formou zkvalitnění a tím i zefektivnění poskytovaných sociálních služeb pomocí zlepšení materiálně technické základny poskytované terénní pečovatelské služby Charity Litoměřice.
Příčinami stávající nižší kvality a horší dostupnosti služeb vedoucích k sociální inkluzi na území MAS České středohoří a ORP Litoměřice je zejména nevyhovující stav současného mobilního zázemí pečovatelské služby žadatele - Charity Litoměřice.
Stávající mobilní zázemí pečovatelské služby nevyhovuje zejména:
- nedostatečnou materiálně technickou základnou mobilního týmu pro poskytování sociálních služeb, zejména s ohledem na jejich předpokládané a potřebné rozšíření,
- neatraktivním prostředím mobilního týmu pro poskytování sociálních služeb,
- vozovým parkem, který většinou svých vozů již:
- dispozičně neodpovídající potřebám zaměstnanců a klientů,
- neodpovídá požadavkům standardů kvality poskytování sociálních služeb,
- vysokými a neúměrnými náklady na údržbu zastaralého technického vybavení,
- nedostatečným technickým vybavením pro účely plnění stále náročnějších úkolů v oblasti sociálních služeb.
Uvedené faktory silně limitují možnosti dalšího rozvoje služby, resp. často z části chybějící technické vybavení ztěžuje řádné poskytování služby a zajištění její dostupnosti cílovým skupinám projektu. Fungující automobily by dále zvýšily dostupnost a zlepšily kvalitu poskytování terénní péče s lepší možností řešení krizových situací ohrožujících osoby z cílových skupin. Navrhovaný projekt reaguje na výše popsanou výchozí situaci. Jeho cílem je nákup 2 dalších nových automobilů- elektromobilů, které rozšíří stávající mobilní zázemí pro kvalitní a efektivní poskytování terénní pečovatelské služby pro osoby se zdravotním postižením a osoby sociálně vyloučené nebo ohrožené sociálním vyloučením.
Cíle projektu:
Hlavním cílem předkládaného projektu je investicí do sociální infrastruktury vytvořit mobilní zázemí pro kvalitní a Hlavním cílem předkládaného projektu je investicí do sociální infrastruktury vytvořit mobilní zázemí pro rozšíření poskytování kvalitní a efektivní terénní pečovatelské služby pro osoby se zdravotním postižením a osoby sociálně vyloučené nebo ohrožené sociálním vyloučením.
Realizací projektu dojde na území MAS České středohoří:
- k významnému rozšíření poskytování kvalitní terénní pečovatelské služby,
- ke zkvalitnění nabídky a rozvoji sociálních služeb,
- ke zvýšení možnosti úspěchu v procesu snižování nerovností a podpory sociálního začleňování, čímž se přispěje ke zvyšování zaměstnanosti v regionu.
Cíle projektu bude dosaženo nákupem 2 automobilů, které rozšíří a zkvalitní stávající vozový park týmu pečovatelské služby žadatele.
V rámci projektu tak vznikne kvalitní mobilní zázemí pro tým pečovatelské služby, které v současné době podle přepočtených pracovních míst dosahuje počtu 12,5 pracovníků a od roku 2021 bude významně rozšířen.
Pečovatelská služba, která bude ve s vytvořeném mobilním zázemí poskytována, je registrována pod identifikátorem 3403190. Její okamžitá kapacita v současné době činí 11 klientů. Zájmem Ústeckého kraje je významné rozšíření pečovatelské služby. Charita Litoměřice tak prochází transformací s cílem navýšit personální kapacity a tím také zvýšit okamžité kapacity služby.
Dílčími cíli projektu je také:
- zvýšení dostupnosti terénní péče s lepší možností řešení případných krizových a nenadálých situací,
- zvýšení kvality poskytované pečovatelské služby,
- zvýšení kvality poskytování soc. služeb v regionu s vysokou koncentrací osob soc. vyloučených a osob ohrožených soc. vyloučením,
- vybudování odpovídajícího mobilního zázemí pro pracovníky a klienty poskytovatele soc. služeb,
- rozšíření a zvýšení kvality materiálně technické základny žadatele odpovídající standardům 21. století,
- odpovídající pozitivní vliv na proces soc. inkluze a množství soc. patologie,
- zvýšení zaměstnanosti z řad cílových skupin projektu.
Výsledky projektu:
Realizace projektu přinese:
- zvýšení kvality a efektivity poskytovaní pečovatelské služby,
- zvýšení dostupnosti terénní péče s lepší možností řešení případných krizových a nenadálých situací,
- možnost integrace souvisejících služeb poskytovaných žadatelem a také partnerem projektu,
- snížení rozdílů v úrovni zajištění a poskytování služeb, které zejména ve venkovských oblastech panují mezi jednotlivými regiony Ústeckého kraje, ORP Litoměřice a MAS České středohoří,
- pro osoby z cílových skupin:
- usnadnění návratu do plnohodnotného života,
- zvýšení možnosti uplatnění na trhu práce.
Na projekt je poskytována finanční podpora z EU.