Včera měli pracovníci Domova seniorů na Dómském parhorku možnost seznámit se možnostmi, které virtuální realita umožňuje v v oblasti rehabilitace. Virtuální realita dokáže podpořit mozek, aby znovu vysílal ty správné signály do končetin. Umělé virtuální prostředí vytvořené pomocí počítačové grafiky je iluzí reálného světa, ve které je pacient schopen interagovat, a přitom všemi svými smysly vnímá virtuální svět jako reálný. Přístroje umožňující rehabilitaci klientů domova prostřednictvím virtuální rehabilitace by se měly v blízké době stát nedílnou výbavou našich rehabilitačních pracovnic.
Virtuální realita využívá zrcadlových neuronů, kdy se mozek při sledování simulovaného pohybu v ní zapojuje úplně stejně, jako kdyby člověk pohyb sám prováděl. Klienti pak dělají obrovské pokroky, například se jim zesílí svaly.
- Vtažení do virtuálního světa
- Silné zapojení smyslů
- Zapojení herních prvků
- Odpoutaní od soustředění na bolest
- Motivace
- Rychlejší učení
A jaké je využití ve zdravotnictví?
- Rehabilitace
- Odstranění fantomovych bolestí
- Vizualizace orgánů a jejich poškození
- Psychoterapie
Jak vypadá cvičení ve virtuální realitě?
Výběr cvičebních modulů, výběr různé obtížnosti. Nastavení délky programu, zapojení zvuků pro vnímání více smysly. Celá sestava pro VR rehabilitaci se skládá ze speciálních brýlí, které má pacient nasazené na hlavě. Do nich se přenáší vybraný rehabilitační program. Brýle také snímají ruce a nohy pacienta.